Teknoloji

Twitter, Eksi Oy Özelliğini Tüm Kullanıcılara Açıyor

Twitter, geçen yıl test etmeye başladığı cevaplara eksi oy verme özelliğini artık tüm kullanıcılarına sunmaya başladığını açıkladı. Cevaplara eksi oy verme seçeneği, birinci olarak makul bir küme internet kullanıcısına sunuldu. Fakat Twitter, yakında bu özelliği iOS ve Android kullanıcılarına da sunacağını söylüyor.

Reddit üzere sitelerdekinin tersine, olumlu ve olumsuz oyların toplam sayıları herkese açık değil. Cevaplara eksi oy verme özelliği, toplumsal medya platformu tarafından perde gerisinde kullanıcılara gösterilen cevapları değiştirmek için kullanılıyor.

Şirket şu vakte kadar yaptığı testler sonucunda, kullanıcıların saldırgan ya da alakasız buldukları cevaplara eksi oy verdiklerini tespit ettiğini söyledi. Ayrıyeten platform, “Bu deney tıpkı vakitte eksi oylamanın, insanların görmek istemedikleri içerikleri işaretlemeleri için en sık kullanılan yol olduğunu da ortaya çıkardı.” dedi. Görünüşe nazaran Twitter kullanıcıları, eksi oy verme özelliğini, bir sohbeti sessize almak ya da spam yahut alakasız olarak işaretlemekten daha pratik buluyorlar.

Twitter, eksi oy verme özelliğinin Twitter’daki sohbetlerin kalitesini artırdığı sonucuna ulaşmış durumda ve bu nedenle kelam konusu özelliğin platforma kalıcı olarak eklenebileceğini düşünüyor.

Olumsuz oylar ve beğenmemeler, kullanıcıların çevrim içi içerik hakkında geri bildirimde bulunmalarının kolay bir yoludur. Lakin bu üzere özellikler, tıpkı vakitte sorun da yaratabilirler. Örneğin hedeflenen taciz kampanyalarında ve muhalif görüşleri susturmak için kullanılabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu