Sosyal Medya

Twitter, izinsiz tweetlenen görselleri kaldıracak

Twitter, özel kişilerin izinleri olmadan paylaşılan resimlerinin veya videolarının artık politikalarına aykırı olduğunu ve talep üzerine kaldırılabileceğini söyledi.

Yeni kural, “doxxing” – ev adresleri gibi özel bilgilerin izinsiz yayınlanmasını yasaklayan politikaların bir uzantısıdır.

Eleştirmenler, kuralın çok geniş olduğunu ve “platformdaki özgür ifadeyi kasten bastırmak için kullanılabileceğini” söylüyor.

Ancak Twitter, görüntülerin yayınlandığı bağlamı dikkate alacağını söyledi.

Örneğin, bir görüntünün kamuya açık olup olmadığı, haber sitelerinde bulunup bulunmadığı veya “belirli bir görüntü ve beraberindeki tweet metni kamu söylemine değer katıyorsa, kamu yararına paylaşılıyorsa veya toplulukla ilgiliyse” dikkate alınacaktır. “.

Twitter, görüntüleri kaldırmadan veya yaptırım uygulamadan önce, “resmi yapılan kişiler veya yetkili bir temsilci tarafından özel görüntülerinin veya videolarının paylaşılmasına izin vermediklerinin” bildirilmesi gerektiğini söyledi.

Ani ve şok edici

Yeni politikayı açıklayan ilk tweet’lere verilen tepkilerin çoğu kritikti.

Sonraki gönderilerde şirket, görüntülerin ve videoların “kadınları, aktivistleri, muhalifleri ve azınlık topluluklarının üyelerini orantısız bir şekilde etkileyen özel kişilerin kimliklerini taciz etmek, korkutmak ve ifşa etmek” için kullanılmasını durdurmayı amaçladığını söyledi.

Bir Twitter sözcüsü, “2014’ten beri çeşitli ülkelerdeki Gizlilik Hakkı yasalarına uyuyoruz ve bu gerçekten bu korumaların Twitter’daki herkese genişletilmesidir” dedi.

Sokak fotoğrafçısı Nick Turpin, çevrimiçi tacizi durdurma çabalarını desteklediğini ancak bunun “kamusal alanı” belgeleyenler üzerindeki etkisinden endişe ettiğini söyledi.

Geniş çapta sergilenen ve yayınlanan çalışmaları, genellikle izinleri alınmadan kamusal alanlarda yakalanan özel kişilere yer verir.

Bay Turpin, BBC News’e şu anda Twitter beslemesinde bulunan birçok görüntünün politikayı ihlal edebileceğini söyledi.

“Bu yeni Twitter politikası ani ve şok edici” dedi.

“Twitter kullanıcılarının çoğu, halka açık bir yerde olanların halka açık bir kayıt meselesi olduğu demokrasilerde yaşayacak.

“Bu önemli bir ilke ve kamusal alanda çalışan birçok fotoğrafçı ve film yapımcısı bu politika değişikliğinden hemen etkilenecek.

“Artık kamusal alandan görsel biçimde ‘haber veremezsek’, benim gibi birçok kişinin platformu diğer hizmetler için terk ettiğini görebiliyorum.”

Seçilmiş yetkililer

Twitter, “Büyük çaplı protestolar, spor etkinlikleri vb. gibi halka açık etkinliklere katılan insanları gösteren resimler/videolar genellikle bu politikayı ihlal etmez” dedi.

Ve “medya ve beraberindeki tweet metni kamu yararına paylaşıldığında veya kamu söylemine değer kattığında, tanınmış kişilerin veya kişilerin yer aldığı medya için geçerli değildir”.

Twitter, halka açık bir figürün, basında hakkında yazılan herkesi, seçilmiş yetkilileri ve siyasi liderleri, ünlüleri, üst düzey yöneticileri, haber yayıncılarını ve muhabirleri ve diğer kamu konuşmacılarını içerebileceğini söyledi.

Politika, çevrimiçi veya çevrimdışı olarak halka açık konuşmaların konusu olan bireyler için de geçerli olmayacaktır.

Ancak amaç “onları taciz etmek, korkutmak veya susturmak için korku kullanmaksa, taciz edici davranışlara karşı politikamız doğrultusunda içeriği kaldırabiliriz”.

Çıplak görüntülerin rıza dışı olarak yayınlanması da zaten yasaktı .

Şirket, “kamu yararı değeri nedeniyle, şiddet içeren bir olayın ardından veya haber değeri taşıyan bir olayın parçası gibi bir kriz durumunda yer alan birine yardım etmek amacıyla, kullanıcıların özel kişilerin görüntülerini veya videolarını paylaşabileceklerini” kabul etti. , ve bu bir kişinin güvenlik risklerinden daha ağır basabilir”.

‘Çevrimiçi sansür’

Ancak kampanya grubu Big Brother Watch, politikanın yanlış yorumlanacağını ve muhtemelen suistimal edileceğini söyledi.

Hukuk ve politika yetkilisi Mark Johnson BBC News’e şunları söyledi: “İyi niyetli olsa da, Twitter’ın yeni politikası kötü yazılmış ve aşırı geniş.

“Kaçınılmaz olarak çevrimiçi sansürün geniş bir alanıyla sonuçlanacak.

“Bu yeni kural suistimal edilecek ve platformda ifade özgürlüğünü kasten engellemek için kullanılacak.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu