Teknoloji

Twitter Profil Fotoğraflarına NFT Dayanağı Geldi

Son devirde birçok yeniliği test eden Twitter, artık de NFT sahiplerinin profil fotoğrafları olarak NFT’lerini sergilemesine müsaade vermeye başladı. Twitter, bu hareketiyle dijital varlıklarla ilgili özellikler sunan en âlâ platformlardan biri olarak anılmaya başlanacak.

Twitter daha evvel bu takviyeye sahip olmasa da birçok kişi halihazırda profil fotoğrafı olarak NFT’lerini sergiliyordu. Fakat bunlar yalnızca birer kopyadan ibaretti. Şirket bu yeni atağıyla birlikte NFT’leri direkt sergilemenin yolunu açıyor. Şimdilik abonelik hizmetini kullanan şahıslara sunulan bu özellik, dijital cüzdanınızla irtibat kurarak NFT’nin sahibi olup olmadığınızı denetim edecek ve akabinde sergilemeye başlayacak.

Twitter ayrıyeten yeni NFT profil fotoğraflarının, klasik profil fotoğraflarından başka olarak daire formunda değil altıgen biçiminde olacağını duyurdu. Bu sayede NFT olan profil fotoğrafları artık ayırt edilebilecek.

Yeni özellik, toplumsal medya şirketlerinin son devirde kripto varlıklara olan ilgisinin bir devamı olarak nitelendiriliyor. Hatırlarsanız periyodun Twitter CEO’su Jack Dorsey, Bitcoin’in şirketin geleceğinin büyük bir modülü olduğunu söylemişti. Şirket ayrıyeten Eylül ayında Bitcoin kullanarak bağış / bahşiş gönderme sistemini duyurmuştu. Bununla da kalmayarak özel bir kripto takımı de kurulduğunu da bilhassa belirtmek gerek.

Son olarak yeni NFT sergileme özelliğinin şimdi Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki iOS kullanıcıları için geçerli olduğunu belirtelim. Özelliğin test kademesinden sonra Türkiye dahil birçok ülkeye ve öbür platformları kullanan aygıtlara genişlemesi de planlar ortasında.

Takas edilemeyen jeton ya da İngilizcedeki tanınan ismiyle non-fungible token (kısaca NFT), dijital bir varlığın eşsiz olduğunu ve bu nedenle birbirinin yerine geçemeyeceğini onaylayan, blok zinciri ismi verilen bir dijital defterde depolanan bilgi ünitesidir. NFT’ler fotoğraflar, görüntüler, ses ve öbür dijital belge çeşitleri üzere öğeleri temsil etmek için kullanılabilir. Lakin özgün evrakın rastgele bir kopyasına erişim, NFT’nin alıcısı ile sonlu değildir. Bu dijital öğelerin kopyaları herkesin edinmesi için mevcutken, NFT’ler, sahibine telif hakkından başka bir sahiplik delili sağlamak için blok zincirlerinde izlenir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu