Teknoloji

Uber, Adalet Bakanlığı tarafından özürlü kişilere fazla ücret talep ettiği için dava açtı

ABD Adalet Bakanlığı (DoJ), engelli insanlardan fazla ücret aldığı iddiaları nedeniyle araç çağırma uygulaması Uber’e dava açtı.

DoJ, Uber’in “bekleme süresi” ücretlerinin, bir araca binmek için iki dakikadan fazla zamana ihtiyacı olan engelli yolculara karşı ayrımcılık yaptığını iddia ediyor.

Uber’in Engelli Amerikalılar Yasası’na (ADA) uyması gerektiğini söylüyor.

Ancak Uber, bekleme süresi ücretlerinin engelli sürücüler için geçerli olmadığını ve ücretleri iade ettiğini söyledi.

Adalet Bakanlığı’nın medeni haklar bölümünün başsavcısı Kristen Clarke, davanın “Uber’in sadece bir araca binmek için daha fazla zamana ihtiyaçları olduğu için engelli yolcuları cezalandıramayacağına dair güçlü bir mesaj” göndermeyi amaçladığını söyledi.

Uber ve ulaşım hizmetleri sağlayan diğer şirketler, “engelliler de dahil olmak üzere tüm insanlar için eşit erişim sağlamalıdır” diye ekledi.

Ancak Uber, politikalarının ADA’yı ihlal ettiğini kabul etmediğini söyledi.

Bir sözcü, şirketin “şaşırtıcı ve hayal kırıklığı yaratan” davadan önce Adalet Bakanlığı ile görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Bekleme süresi ücretleri, “belirlenen teslim alma noktasında hazır olan ancak araca binmek için daha fazla zamana ihtiyaç duyan sürücüler için asla tasarlanmamıştı” dedi.

Sözcü, Uber’in firmayı ücretlendirildikleri konusunda uyardıklarında engelli sürücüler için bekleme süresi ücretlerini iade etme politikasına sahip olduğunu söyledi.

“Geçen hafta son bir değişiklikten sonra, artık engelli olduklarını belgeleyen herhangi bir sürücü ücretlerinden otomatik olarak feragat edecek” diye ekledi.

Uber’in engellilik sorunları

Uber, 2016 yılında sürücü bekleme süreleri için yolculardan ücret almaya başladı.

Firma, yolculardan ortalama 60 sentten daha az ücret alındığını ve tekerlekli sandalye erişimine uygun yolculukların veya Uber Assist yolculuklarının varsayılan olarak herhangi bir bekleme süresi ücretine sahip olmadığını söylüyor.

Uber’in engellilik sorunları nedeniyle kendini ilk kez sıcak suda bulması değil.

Nisan ayında, San Francisco’da 14 kez sürüşü reddedilen kör bir kadına 1,1 milyon dolar ödemesi emredildi . İngiltere’de, Paralimpik madalya sahibi Jack Hunter-Spivey, Eylül ayında Uber ve diğer taksi sürücülerinin tekerlekli sandalye kullanıcısı olduğunu gördüklerinde düzenli olarak uzaklaştıklarını söyledi .

Tennessee Üniversitesi tarafından 2020 yılında yapılan bir araştırma , ABD’deki engelli bir kişinin engelli olmayan bir kişiyle aynı yaşam standardına ulaşmasının %28 daha fazla gelir gerektirdiğini buldu.

Serebral palsi hastası olan Amerikan Engelliler Derneği’nin (AAPD) başkanı ve CEO’su Maria Town, BBC’ye yaptığı açıklamada, engellilerin genellikle “çoğunlukla değiştiremedikleri veya kontrol edemeyecekleri gerçeklerin bir sonucu olarak orantısız bir ekonomik yük” ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi. .

Sağlık hizmetleri, tıbbi malzemeler ve erişilebilirlik araçları için daha yüksek maliyetlere ek olarak, market teslimatı veya araç paylaşımı bekleme süreleri gibi hizmetler için ekstra ücret uygulama uygulamasının engelli tüketiciler için ek bir “vergi” eklediğini söyledi.

Bayan Town, engelli biniciler için bekleme süresi ücreti alma uygulamasının sona ermesinin “ekonomik eşitlik ve onur için doğru yönde atılmış bir adım” olacağını da sözlerine ekledi.

AAPD, yolcunun tekerlekli sandalye, koltuk değneği, yürüteç veya hizmet köpeği kullandığını gördüklerinde Uber sürücülerinin uzaklaştığı birçok vaka gördüğünü söyledi.

Bayan Town, 2017’de Teksas’ta görünüşünü etkileyen genetik bir bozukluğu olan bir adamla ilgili bir olayı hatırlatarak, “Yalnızca engelli olmak bazen yeterlidir, bu çok büyük bir sorun” dedi .

Ayrıca, engelli kişilerin yalnızca tekerlekli sandalye erişimine uygun hizmetlerini veya Uber Assist’i kullanmasını beklemenin Uber’in adil olmadığını söyledi.

“Birkaç cephede adil değil – bu arabaların yollarda sınırlı bir arzı var, ancak engelli insanlar da yardım istemeyebilir” dedi.

Bayan Town, birisini yardım sürüşü yapmaya zorlamanın “tamamen gereksiz olan bazı gergin sürücü-binici etkileşimlerine” neden olabileceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu