DonanımİnternetTeknoloji

Uber, cinsel saldırı raporu anlaşması için 9 milyon dolar ödeyecek

Uber, Kaliforniya’daki cinsel saldırı ve taciz raporlarıyla ilgili şikayetini çözmek için 9 milyon dolar (6,8 milyon £) ödeyecek.

California Kamu Hizmetleri Komisyonu (CPUC), Uber’e saldırı ve tacizler hakkında bilgi vermesini söylemişti – ancak bunu yapmadı.

O sırada Uber, kurbanlar için “şok edici bir mahremiyet ihlali” olacağını savundu.

CPUC, başlangıçtaki 59 milyon dolarlık para cezasından düşürülen ödemenin yolcu güvenliği promosyonunun finanse edilmesine yardımcı olacağını söyledi.

Uber, CPUC ve Tecavüz Suistimali ve Ensest Ulusal Ağı (Rainn) arasındaki anlaşma, Uber’in sürücülerini içeren bildirilen olaylarla ilgili kayıtları teslim edip etmeyeceği konusunda neredeyse iki yıl süren bir anlaşmazlığa son veriyor.

Uber, bu tür kayıtları kamuya açıklamanın saldırıya uğrayanlar için travmatik olabileceğini ve gelecekte – özellikle de CPUC saldırıya uğrayanları da içerecek olan tüm “tanıkların” isimlerini istediği için – raporları caydırabileceğini savundu.

Rainn, California yetkililerinin hassas bilgileri uygun bir özenle ele alıp alamayacağı konusunda benzer endişeleri dile getirmişti.

Ancak CPUC, yalnızca “mühür altındaki” bilgilere ihtiyaç duyduğunu söyledi – bu, her bir vakanın ayrıntılarının gizli tutulacağı anlamına geliyor. Uber’in yanıtının “komisyon gözetimini engelleme çabası” olduğunu öne sürdü.

Aralık 2020’de, bir yıl sonra, CPUC başlangıçta Uber’e uymayı reddettiği için 59 milyon dolar (44,5 milyon £) para cezası verdi.

Ancak Uber’in itirazını takiben, bu haftaki 9 milyon dolarlık anlaşmayı kabul etti ve bunun sonucunda:

  • “Şiddet ve cinsel şiddet mağdurlarına”, tercihen yolcu olanlara 5 milyon dolar harcanacak
  • “Yolcu taşımacılığı endüstrisindeki” şiddeti ele almak için 4 milyon dolar harcanacak
  • Uber, California eyaleti genel fonuna fazladan 150.000 dolar ödeyecek

Uber ayrıca bireylerin kimliklerini korumak için bundan böyle Kaliforniya yetkililerine isimler yerine “benzersiz tanımlayıcılar” kullanarak raporlar sunacak. Ayrıca, devlet yetkililerine ne olduğu hakkında daha fazla bilgi vermek isteyen “hayatta kalanlar” için bir “kabul etme” süreci oluşturacak.

Uber yaptığı açıklamada, “komisyonun tamamının bu anlaşmayı kabul etmesine sevindiğini” belirterek, “En önemlisi, hayatta kalanların mahremiyetini ve failliğini koruyan bir çözümle ilerleyebiliriz” dedi.

CPUC, planlanan 59 milyon dolarlık para cezasının düşürülmesinin kısmen “tüm tarafların avantaj elde ettiği ve taviz verdiği” aylarca süren müzakerelere bağlı olduğunu söyledi.

Araç çağırma uygulaması, güvenlik kaydıyla ilgili ayrıntıları açıklama baskısı altındaydı ve ilk olarak Aralık 2019’da ABD merkezli güvenlik raporunu yayınladı ve her iki yılda bir başka bir rapor yayınlama sözü verdi.

2021 baskısı henüz yayınlanmadı. Ancak ilk rapor, Uber’in 2017 ve 2018’de yaklaşık 6.000 cinsel saldırı raporuna sahip olduğunu gösterdi – şirketin işaret ettiği sayı , o zamanlar sağladığı iki milyardan fazla sürüşün küçük bir kısmıydı .

Bu tür sorunlarla karşılaşan tek şirket değil.

ABD’de popüler olan bir başka araç çağırma uygulaması olan Lyft, bu yılın başlarında yayınlanan ilk güvenlik raporunda 2017 ile 2019 arasında 4.000’den fazla cinsel saldırı vakası bildirdi .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu