Teknoloji

Ultra Geniş Bant Teknolojisi Mac’lere Gelebilir

Apple tarafından geçtiğimiz hafta macOS Monterey 12.3 işletim sisteminin birinci beta sürümü yayınladı. Güncellemedeki dahili sistem evraklarına nazaran, Mac bilgisayarlara ultra geniş bant (UWB) teknolojisi gelecek üzere gözüküyor. Ultra geniş bant teknolojisi, alan farkındalığı için kullanılan kısa menzilli bir kablosuz bağlantı protokolü. Bu halde tıpkı odadaki iki yahut daha fazla UWB aygıtı birbirini tam olarak bulabiliyor.

macOS 12’nin en son beta sürümü, ultra geniş bant teknolojisini desteklemek için gereken yapıları ve art planda çalışan art plan programlarını içermekte. Bunlar, U1 çipli iOS aygıtlarda UWB dayanağı sağlamak için halihazırda kullanılan araçların birebiri.

Apple, UWB teknolojisini birinci olarak 2019 yılında iPhone 11 ile aygıtlarına tanıttı ve akabinde Apple Watch, HomePod küçük ve AirTag‘e genişletti. Apple’ın ekosisteminde teknoloji daha süratli AirDrop, iPhone’u cebinizden çıkarmanıza gerek kalmadan CarKey kimlik doğrulaması, süratli AirPlay transferi ve Find My ağı tarafından kullanılan kesin pozisyonu sağlıyor.

Apple, U1 yongasını bilgisayarlarına getirmeye karar verirse, bu avantajlar Mac’e genişletilebilir. Bununla birlikte, en yeni iPad modellerinin bile ultra geniş bant teknolojisine sahip olmadığını belirtelim. U1 çipli Mac’leri ve iPad’leri tam olarak ne vakit göreceğimiz ise şimdi muhakkak değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu