Teknoloji

Üst Düzey Chromebook’lar İçin MediaTek Kompanio 1380 Duyuruldu

MediaTek tarafından üst düzey Chromebook modelleri için Kompanio 1380 isimli yeni bir çipset duyuruldu. Kompanio 1380, 3 GHz saat suratına sahip dört ARM Cortex-A78 performans çekirdeğine ve 2GHz’de saat suratına sahip dört ARM Cortex-A55 verimlilik çekirdeğine sahip sekiz çekirdekli bir CPU’ya sahip. Daha evvel de belirtildiği üzere çipset ayrıyeten dört kanallı 2.133 MHz LPDDR4x bellek dayanağıyla birlikte grafik ağır misyonlar için ARM Mali-G57 GPU’yu içeriyor.

Ek olarak çipset, yapay zeka kamera ile yapay zeka ses uygulamalarına yardımcı olacak ve birebir vakitte batarya ömrünü optimize edecek çok çekirdekli bir yapay işlemcisi olan MediaTek’in APU 3.0 teknolojisi ile birlikte gelecek.

Kompanio 1380, 60Hz yenileme suratında iki adede kadar 4K ekran yahut bir adet 4K 60Hz ekran ve iki adet 4K 30Hz ekran için dayanak sunuyor. Ayrıyeten çipset, AV1 donanım kod çözme takviyesi ve uyandığında ultra düşük güçlü ses (VoW) özellikleri için özel bir ses dijital sinyal işlemcisi (DSP) içeriyor. İlişki için çipset, Bluetooth 5.0 ile birlikte hem Wi-Fi 6 hem de Wi-Fi 6E için takviye sunuyor.

Kompanio 1380, eski Chromebook Spin 513’te bulunan Snapdragon 7c üzere Qualcomm’un emsal ARM tabanlı teklifleriyle rekabet edecek. Çipsetli yeni Acer Chromebook Spin 513’ün bu yıl Nisan ayında satışa çıkacağı tabir ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu