Teknoloji

Uzmanlardan Kuantum Kıyameti Uyarısı Geldi

Uzmanlar, kuantum bilgisayarların klâsik şifreleme tekniklerini alt edebileceği konusunda ikazda bulundu. Bunun da “kuantum kıyameti” olarak isimlendirilen bir felakete yol açabileceği düşünülüyor.

Futurism’in aktardığı habere nazaran, günümüzün en kuvvetli şifrelemesini kırma süreci, mevcut bilgisayar sistemleriyle neredeyse sonsuza kadar sürecektir. Lakin uzmanlar, kuantum bilgisayarların ortaya çıkmasıyla birlikte, bu sürecin sırf saniyelere indirgenebileceğini tabir ediyor. Ve bu cins bir güç, yanlış ellere geçerse feci sonuçlara neden olabilir.

PostQuantum şirketinin baş strateji sorumlusu Harri Owen BBC’ye bu bahis ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bugün internet üzerinden yaptığımız her şey, çevrim içi bir şeyler satın almaktan bankacılık süreçlerine, toplumsal medya etkileşimlerine kadar yaptığımız her şey şifreli.” dedi ve kuantum bilgisayarların, makûs aktörlerin banka hesaplarını ele geçirmeye, devletlerin savunma sistemlerini büsbütün kapatmalarına müsaade verebileceğini belirtti.

Cambridge ve Colorado merkezli Quantenuum şirketinin CEO’su İlyas Khan ise BBC ile yaptığı röportajda, şifrelemeyi bozan kuantum bilgisayarları “yaşam üslubumuz için bir tehdit” olarak nitelendirerek uzmanların kuantum kıyameti ihtarlarına katıldığını tabir etti.

Buna karşılık devletler, düşmanlarının üstünlüğü ele geçirme mümkünlüğünü ortadan kaldırmak için şimdiden harekete geçiyorlar. Örneğin ABD Ticaret Departmanı, kısa bir müddet evvel birtakım Çinli firmaları kara listeye almış ve bu şirketlerden kimilerinin potansiyel şifrelemeyi kırma yahut kırılmaz şifreleme geliştirme yetenekleri olması nedeniyle kara listeye eklendiklerini belirtmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu