Oyun

Valve, Deck Depolamasını Güzelleştirecek Steam Güncellemesi Yayınladı

Valve, bu Cuma günü Steam’in gölgelendirici ön önbelleğe alma sisteminin verimliliğini artıran yeni bir Steam beta güncellemesi yayınladı. Artık Steam, eski yahut kullanılmamış önbellek gölgelendirici kodunu algıladığında, depolama alanından tasarruf etmek için otomatik olarak temizleme süreci yapacak.

Bu yenilik, bilhassa temel modelde 64 GB depolamaya sahip Steam Deck için tam vaktinde geliyor. Ayrıca Steam Deck’in yapılandırılabilir GPU performans ayarlarına sahip olduğuna dair deliller ortaya çıktı.

Daha yeterlisi, bu özellik yalnızca Steam Deck ile sonlu kalmayacak; GPU şoförü değiştirildiğinde yahut güncellendiğinde Windows, Linux ve Mac çalıştıran olağan oyun bilgisayarlarında da çalışıyor. Phoronix, bilhassa Linux kullanıcıları için bu özelliğin ekseriyetle haftada bir güncellenen yeni Mesa grafik şoförlerinin Git yapılarını kullananlar için yararlı olacağını belirtiyor.

Ön derleme (pre-compiling) giderek daha tanınan hale geliyor. Esasen bir oyun yahut program çalışırken birtakım kod modüllerinin anında derlenmesi gerekir. Bir uygulama yahut oyun çalışmaya başlamadan evvel bu kodun evvelce derlenmesi, yükleme müddetini azaltır ve oyun performansını düzgünleştirir. Lakin depolama bant genişliğine fazladan yük bindirebilir ve daha fazla depolama alanı kullanabilir.

Akıllı telefon dünyasında bile ön derleme uygulamaları giderek daha tanınan hale geliyor. Örneğin, bir Samsung aygıtınız varsa yükleme müddetlerinde %15’e varan azalma için telefonunuzdaki tüm uygulamalarınızı evvelden derleyen Samsung Galaxy App Booster’ı çalıştırabilirsiniz.

Genel olarak bir sistemdeki evvelden derlenmiş gölgelendiriciler, birkaç oyun oynarsanız çoklukla birkaç gigabayt pahasında yer tutabilir ve çok sayıda oyun oynadığınızda boyut 10 GB’ı geçebilir. Dolayısıyla bu yeni Steam beta güncellemesi, 64 GB depolamaya sahip temel Steam Deck modelleri üzere küçük depolama şoförlerine sahip sistemler için çok kıymetli olabilir.

Boiling Steam, Steam Deck’in aygıtın performans artırıcı seçenekleriyle ilgili kısa bir görüntüsünü da paylaştı. Buradaki ikinci seçeneğin, Steam Deck sahiplerinin GPU performansını değiştirerek pil ömrünü etkilediğii bildiriliyor.  Dört ayar mevcut: otomatik, manuel, düşük ve yüksek. Pil ömrünü daha da düzgünleştirmek için Valve’ın bir kare suratı sınırlayıcı uyguladığı da görülüyor. Ek olarak performans yahut pil ömrüne öncelik verebileceğiniz TDP sınırlama özelliği de mevcut.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu