Teknoloji

Volkswagen’in elektrikli Microbus düşü gerçek oluyor!

Bir devrin efsanesi Volkswagen Mikrobus, elektrikli serisi ile geri dönüyor. Birinci olarak 1950’lerde piyasaya çıkan model, bilhassa 60’lı ve 70’li yıllarda bir efsane haline gelmişti. O vakitler Type 2 yahut T2 olarak bilinen model, artık yine efsane olmaya hazırlanıyor.

Pekala yeni elektrikli T2 Microbus ne vakit tanıtılacak?

Electric Microbus (T2) tanıtım tarihi açıklandı. Volkswagen’in ID Buzz ismini verdiği elektrikli Microbus, yapay zeka şoförsüz deneylerini gerçekleştirirken bir müddettir sokaklarda uzunluk gösteriyor. Bugün Volkswagen CEO’su Hebert Diess, efsanevi aracın 9 Mart 2022’de tanıtılacağını Twitter üzerinden duyurdu.

Diess, paylaşımında elektrikli T2 modelinin bir GIF’ini paylaştı. 2015 yılının başlarında elektrikli minivan modelinin birinci konsept çizimleri ortaya çıkmıştı. Volkswagen o devir sessiz kalsa da birinci prototipi 2017 yılında belirlenmişti. Bugün gösterilen ID Buzz çizgileri de bu modele yakın bir tasarımı doğruluyor.

Argo AI ve Volkswagen, şu anda Münih’te aracı test ediyor ve şoförsüz deneyler yapıyor. Argo AI, bilhassa şoförsüz araç yazılımlarında kıymetli firmalardan biri. Şirket tarafından geliştirilen Lidar kamera, 400 metreden daha uzak uzaklıktaki objeleri tespit edebiliyor.

Volkswagen ID Buzz modelinin teknik özellikleri ise şimdi açıklanmadı. Lakin ABD ve Avrupa’da elektrikli arabalar için farklı standartlar var. Bu manada elektrikli T2 modeli birinci olarak Avrupa pazarına girecek. ABD standartlarına uygun modelin 2023 yılına kadar uzaması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu