Teknoloji

VPNLab.Net Europol Tarafından Kapatıldı

Siber hatalıların sıklıkla kullandığı anonim VPN servislerinden VPNLab.Net, Europol tarafından kapatıldı.

Europol öncülüğünde başta Almanya, Hollanda, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Fransa ve Macaristan olmak üzere birçok lokasyonda yer alan sunuculara siber hatalılara anonimlik sağlandığı gerekçesiyle el konuldu.

Yapılan açıklamada VPNLab’ın siber hatalılara yetkililer tarafından yakalanma korkusu olmadan gayelere akınlar düzenleyebilmelerine imkanı tanıdığını ve hatalılar ortasında epey tanınan hale geldiği belirtildi. Ayrıyeten kolluk kuvvetlerinin bu VPN hizmetiyle ilgili dikkatini çeken bir diğer şey ise, ağın operatörlerin karanlık ağdaki yasa dışı ortamlarda reklamlarını yapmaları oldu. Ukrayna Siber Polisi’nin açıkladığı datalara nazaran 150’den fazla düzenlenen fidye yazılımı akınında bu VPN kullanıldı ve yalnızca bu nedenle bile sanayiye 60 milyon Euro kadar ziyana neden oldu.

2008’de kurulan VPNLab, müşterilerine yılda 60 dolar üzere pek ucuz bir fiyata 2048-bit şifreleme ve dünyanın dört bir yanında bulunan sunuculara bağlanarak anonimliğini muhafaza imkanı sunuyordu. Şu anda etkin olarak ilgili hizmetin web sitesine girildiğinde Europol’ün ele geçirme yazısıyla karşılaşılıyor.


Europol tarafından el konulan VPNLab hizmetine ilişkin fiyatlar.

Bu geçen yıldan beri Safe-Inet ve DoubleVPN’den sonra kapatılan üçüncü no-log anonim VPN servisi. Buradan anlıyoruz ki nitekim rastgele bir bilgi paylaşımında bulunmayanlar dalda var olamıyor ve kolluk kuvvetleri operasyonlarıyla durduruluyor. Siber alemde anonim olma yahut yakalanmama diye bir şey yok, yalnızca bu kadar araştırılmaya paha misiniz orası değerli.

El konulan sunucular ne vakittir Europol’ün elindedir bilinmez ancak bu operasyon birebir VPN altyapısını kullanan birçok siber hatalının yakalanmasına vesile olacak üzere gözüküyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu