İnternet

WhatsApp’dan bir yeni Zımnilik Adımı daha!

WhatsApp kapalılığa ehemmiyet vermeyi sürdürüyor. Bu uğurda çalışmalar yürüten firmadan yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Bu haberimiz WhatsApp’a gelecek yeni kapalılık uygulaması ile alakalı.

Dünya genelinde yaklaşık olarak 1,6 milyar kullanıcıya sahip olan tanınan iletileşme uygulaması WhatsApp, yeni bir özelliğe kavuştu.

Bilindiği üzere her iletileşme uygulamasında olan son görülme özelliği WhatsApp’ta da bulunuyor. Bunu isteğe bağlı olarak açıp kapatabilme imkânı olan WhatsApp’ın sisteminde kapalılığı ihlal eden bir uygulama açığı kelam konusuydu.

WABetaInfo‘nun vermiş olduğu bilgilere nazaran rehberinizde kayıtlı olmayan şahıslar dahi sizin numaranızı ekleyip, son görülmenizi denetim edebiliyorlardı.

Yani sizin haberiniz olmasa dahi takip edilme pratiğine şirketin birtakım uygulamaları müsaade veriyordu. Lakin WhatsApp sessiz sedasız yaptığı adımla, uygulamaya aldığı son güncellemeyle bu durumu ortadan kaldırdı.

Teknik açıdan bakıldığında WhatsApp’ın bu son duyurusu daha evvel yayımlanmış olan güncellemenin daha da genişletilmiş bir versiyonu olarak geliyor.

Şirket geçen yıl rakibi Signal gibisi bir adım atarak, kaybolan bildiriler özelliği kendi bünyelerinde katmıştı. Lakin bu güncellemenin şöyle bir dezavantajı vardı: Bunu şahsa özel olarak tek tek yapmanız gerekmekteydi. Yani WhatsApp’ta tüm yazışmalarınızın kayıt dışı kalmasını istiyorsanız bütün rehberle tek tek bunu işaretlemek zorundaydınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu