Teknoloji

Wi-Fi 6E Yonga Üretiminde Sorun Devam Ediyor: Wi-Fi 7 Daha Erken Yayılabilir

Wi-Fi 6, çok sayıda satıcının 802.11ax yönlendiricileri ve adaptörleri piyasaya sürmesi nedeniyle hayli süratli bir halde benimsenmeye başladı. Wi-Fi 6E’nin yayılma süreci daha yavaş çünkü bileşen kahrı ve 6 GHz spektrumu etrafındaki yeni düzenlemeler nedeniyle engelleniyor.

Bu bağlamda Dell’Oro’nun yeni bir raporuna nazaran birçok ticari müşteri 2023’te 6E’yi atlayıp direkt Wi-Fi 7‘ye geçebilir. CEO ve Kablosuz LAN Analisti Tam Dell’Oro şöyle diyor:

Üreticiler Wi-Fi 6E eserlerini 2021’in ortalarında piyasaya sürmesine karşın, eserler ya mevcut değil ya da çok sonlu tedarik ediliyor.”

Wi-Fi 6, 2,4 GHz ve 5 GHz frekanslarında 160 MHz bant üzerinden 867 Mbps’ye kadar suratlara müsaade veriyor, fakat üç bantla (3×3 yapılandırması olarak da bilinir) 2,54 Gbps’ye uzanan suratlara erişebiliyor. Wi-Fi 6E ise mümkün olduğunca randıman elde etmek için resmi olarak düzenlenmemiş 6 GHz+ frekansları sunuyor lakin bu hem bileşen hem de düzenleyici kısıtlamaları kelam konusu.

6 GHz frekans takviyesi, bir güç idaresi devresi ve tipik yonga seti takviyesiyle birlikte uygun bir radyo frekansı ön uç (RFFE) modülü gerektiriyor. Bu noktada hem istemci hem de ana aygıtlarda Wi-Fi 6E’yi aktifleştirmek için gereken bileşenlerin montajı değerli ve bu da her iki çeşitteki aygıtlar tarafından Wi-Fi 6E’nin kullanım sürecini yavaşlatıyor. Dell’Oro, “Sistem entegratörleriyle yaptığımız görüşmeler, kullanıcıların 6E yerine Wi-Fi 6 istediğini ortaya koyuyor. Bu nedenle şirketlerin üretimlerine öncelik vermesi gerekiyorsa, öncelik Wi-Fi 6 olacak.” diyor.

Wi-Fi 7 (IEEE 802.be), Wi-Fi 6E’den daha da yüksek randımanı hedefleyen 2,4 GHz, 5 GHz ve 6 GHz frekansları üzerinde birçok özellik getirecek. Bu ortada standardın en âlâ ihtimalle 2024’ün başlarında onaylanması bekleniyor. Analist ayrıyeten gelecek yıl birinci Wi-Fi 7 özellikli eserlerin piyasada olmasını bekliyor.

Wi-Fi 7 eserlerinin 2023 üzere erken bir tarihte sevk edilmesiyle, kullanıcıların 6E’yi atlayacağını kestirim ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu