Teknoloji

Windows 11 22H2 ile Widget Özelliği Değerli Geliştirmeler Alıyor

Sun Valley 2 olarak da bilinen Windows 11 sürüm 22H2‘nin birkaç ay içinde tamamlanmasını ve yaz aylarına genel kullanıma açılmasını bekliyoruz. Bu Windows 11 için yıl dönümü güncellemesi olacak ve birinci büyük güncelleme diyebiliriz.

Bildiğiniz üzere Windows 11 yine tasarlanmış bir Başlat Menüsü ve Vazife Çubuğu ile birlikte geliyor. Lakin tasarım tarafında Microsoft’un planları şimdi sona ermiş değil. Başlat menüsünde hala birtakım yanlışlar ve eksiklikler var. Tıpkı biçimde Windows 11’in kıymetli özelliklerinden olan “Widget” kısmı hala eksik görünüyor ve şu anda üçüncü taraf widget’ları desteklemiyor. Sırf Microsoft Takvim, Sinemalar ve TV ve Microsoft To-Do üzere widget’ları yönetebiliyoruz. Lakin bu durum yılın ikinci yarısında Windows 11 22H2 ile değişecek.

Microsoft’un web sitesinde ortaya çıkan yeni geliştirici kılavuzu, gelecekteki bir Windows 11 güncellemesinin üçüncü taraf widget’lar için dayanak ekleyerek widget panelini değerli ölçüde güzelleştireceğini doğruladı. Dayanak dokümanı, bu üçüncü taraf pencere öğelerinin web tabanlı olacağını, Microsoft’un şimdilik Win32 yahut UWP pencere öğeleri sunmayı planlamadığını gösteriyor. Lakin bunun gelecekte değişebileceğini ekleyelim.

Öte taraftan üçüncü taraf widget’ların Microsoft Store olmadan yüklenebileceği görülüyor. Geliştiriciler ayrıyeten Mağaza aracılığıyla Windows uygulama olarak widget’larını yayınlayabilecek ve süreç tıpkı olacak.

Microsoft’un halihazırda küçük bir geliştirici kümesiyle yeni widget’lar üzerinde çalıştığı söyleniyor. Bu özellik çok yüksek ihtimalle Windows 11 Sun Valley 2 için hazır olacak ve yakında testler başlayabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu