Teknoloji

Windows 11 Aygıt Yöneticisi Yeni Özellikler Kazandı

PC’deki donanım ve şoförleri yönetmek, ayrıyeten problemleri gidermek için varsayılan yazılım olmaya devam eden Aygıt Yöneticisi, Windows 11’de kimi küçük iyileştirmeler kazanıyor. Şoförünüzle ilgili meseleleriniz varsa bildiğiniz üzere şoförleri Aygıt Yöneticisi üzerinden manuel olarak yüklemek mümkün. Bunu yapmak için üretici tarafından sunulan yükleyici paketini kullanmak yerine Aygıt Yöneticisi kullanılabiliyor ve buradan şoförlerin bulunduğu belge pozisyonunu seçiyoruz.

Bu sırf kimi durumlarda, yeni bir şoför kümesini birinci defa denediğinizde ve şoförler üretici tarafından engellendiğinde gerekli olabiliyor. Özellikler penceresindeki “Sürücü” sekmesine tıklayarak şoförleri manuel olarak yükleyebiliyorsunuz. Bunu yapmak için “Sürücüyü Güncelle” düğmesine tıklamanız gerekiyor.

Microsoft, disket şoförlerinin devri sona erdiği için A:/ atamasının anlamsız olduğunu anlamış görünüyor ve bu Windows 11 Build 22000’de (kararlı sürüm) değişti. İşletim sisteminde Aygıt Yöneticisi artık varsayılan olarak A: olarak ayarlanmıyor, yani şoförler için bir disket istenmeyecek. Ayrıyeten simge de değiştirildi.


Aygıt Yöneticisi artık şoförler için sistem şoför yolunu kullanıyor.

Aygıt Yöneticisi artık işletim sistemi şoförünü otomatik olarak algılayabiliyor, böylelikle indirilen zip evrakını sistem sürücüsündeki bir klasöre çıkardıysanız şoför paketini kolaylıkla bulabilirsiniz. Birtakım kullanıcıların belirttiği üzere, Windows 11’de 5.25” disketler dahil eski disketler hala desteklenmekte. Eski bir disketiniz varsa Windows 11 aygıtınıza bağlayabilirsiniz ve işletim sistemi tarafından tanınmaya devam ediyor.

Aygıt Yöneticisi’ndeki Öbür İyileştirmeler

Öte taraftan Aygıt Yöneticisi artık aygıtların yanı sıra şoförleri de görüntülemenize imkan tanıyor. Yeni “Sürücülere nazaran aygıtlar”, “Türlere nazaran sürücüler” ve “Aygıtlara nazaran sürücüler” filtreleri mevcut. Böylece kolayca şoförleri görüntüleyebilir, yükleyebilir ve kaldırabilirsiniz.

Ek olarak, desteklenen tüm aygıtlara yeni şoförler eklemenize ve yüklemenize imkan tanıyan yeni bir “Sürücü ekle” düğmesi var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu