Teknoloji

Windows 11 Media Player Daha Fazla Kullanıcıya Sunuldu

Microsoft, kısa bir müddet evvel Windows 11 için Groove Music’in yerini alan ve ünlü Windows Media Player’ın halefi olması beklenen yeni bir medya oynatıcısı duyurmuştu. Yeni Windows 11 Media Player, birinci olarak Windows 11 Dev Channel kullanan test kullanıcılarına sunuldu. Lakin kullanıcı raporları, yeni uygulamanın artık Insider olmayanlara da sunulduğunu gösteriyor.

Windows Latest’ın haberine göre yeni bir güncelleme, Windows Media Player yazılım ihtiyacını Windows 11 Build 22000 olarak belirledi ve bu, uygulamayı artık Microsoft Mağazası aracılığıyla yükleyebileceğiniz manasına geliyor. Güncellemeyi Mağaza’da görmüyorsanız, aygıt Build 22000.346 yahut daha yenisini çalıştırdığı sürece uygulamayı manuel olarak yükleyebilmeniz gerekiyor.

Yeni Windows Media Player’dan birinci olarak canlı bir podcast yayını sırasında bahsedildi ve Microsoft Kasım 2021’de bu tekrar tasarımı resmi olarak duyurdu. Şirket, yeni medya oynatıcısını iki aydan uzun müddettir test ediyor ve uygulama, şu anda tertipli kullanıma hazır görünüyor.

Windows 11 Media Player, bilhassa Windows 11 düşünülerek oluşturulmuş ve WinUI öğeleri, yuvarlak köşeler vb. elementler kullanıyor. Şu anda yeni Media Player sadece Windows 11’de çalışıyor, lakin Windows 10’a da yuvarlatılmış köşeler ve uygulamanın art planı için geçerli olan Mika teması olmadan gelecek.

Yeni medya oynatıcısının mevcut Groove Music Player’ın yerini alacağını ve güncellendikten sonra oynatma listesi ve kayıtlı medya konumlarınız da dahil olmak üzere tüm data tabanlarını otomatik olarak içe aktaracağını da belirtelim.

Bununla birlikte klasik Windows Media Player’ı da hala kullanabilirsiniz. Şayet eski Windows Media Player’ı kullanmayı tercih ediyorsanız, bunu İsteğe Bağlı Ayarlar’dan aktifleştirmeniz gerekiyor. Fakat klasik Media Player’ın önümüzdeki periyotta gelecek yeni sürümlerle birlikte işletim sisteminden kaldırılacağını hatırlatalım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu