Teknoloji

Windows 11 Misyon Yöneticisi Yeni Görünümüne Kavuşuyor

Microsoft, Windows 11’in görünümünü modül kesim yenilemeye devam ederken ses göstergesinden sistem simgelerine kadar her alanda değişiklik yapıyor. Paint, Hesap Makinesi ve Not Defteri üzere mahallî uygulamalar da dahil olmak üzere işletim sisteminin her köşesinde güncellemeler görmeye devam ediyoruz. Görünüşe bakılırsa sıra artık en çok kullandığımız şeylerden biri olan Windows Misyon Yöneticisi’ne geldi ve bu on yılın akabinde birinci büyük güncelleme olacak.

Verge, mühendislik öğrencisi Gustave Monce‘un Windows 11’in mevcut bir önizleme yapısında gizlenen yeni Misyon Yöneticisi dizaynını fark ettiğini bildirdi. FireCube Studios Twitter hesabı ise daha sonra bunu etkinleştirebilmemiz için birtakım talimatlar yayınladı. Ekran imgesinden görebileceğiniz üzere, pencere Mica temasını kullanıyor ve karanlık mod dayanağı sunulacak. Ayrıyeten en dikkat cazip değişiklik ise olağanda yatay olarak sıralanan menü, yatay bir formda sol tarafa geçmiş görünüyor. Şayet pencere yine boyutlandırılırsa, bu metin etiketleri dikey bir düğme bölmesine dönüşüyor.

Donanım izleme ve kaynak kullanımına ait tasarım birebir kalmış. Öte yandan simgelerde birtakım değişiklikler göze çarpıyor ve genel bir görsel bütünlük sağlanmış. Lakin yeni tasarım devam eden bir çalışmanın kesimi. Münasebetiyle yeni Vazife Yöneticisi Insider’lara ve akabinde tüm kullanıcılara sunulmadan evvel daha fazla değişiklik yapılabilir.

Misyon Yöneticisi, Windows 8 günlerinden bu yana değişim görmemişti. GPU kullanımını izleme yeteneği üzere birtakım eklemeler yapıldı, fakat 2012’den bu yana birinci esaslı değişikliğin yapıldığını söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu