Teknoloji

Windows 11 Performans ve Depolama Sorunu Çözüldü

Windows 11’de birtakım kullanıcıların düşük SSD ve HDD performansıyla karşı karşıya kaldığı meselelerden daha öncesinde bahsetmiştik. Aralık ayında Microsoft bir yama yayınladı ve sorunun çözüldüğü bildiriliyordu.

Sonrasında yayınlanan Windows 11 toplu güncellemesinin bu problemleri kısmen ve birtakım kullanıcılar için düzelttiği gözlemlendi. Hatta SSD ve HDD’nin olması gerekenden daha yavaş olduğuna dair raporlar gelmeye devam etti. Görünüşe bakılırsa Microsoft, kısa müddet evvel tüm ayrıntılarına baktığımız Windows 11 KB5008353 güncellemesiyle birtakım değerli düzeltmeler uyguladı ve kritik SSD/HDD sorunu tam olarak tahlile kavuştu.

Microsoft, sürüm notlarında USN günlüğünde garip bir performans gerileme problemine neden olan öteki bir yanılgıyı düzelttiğini bildirmişti:

  • Güncelleme sıra numarası (USN) günlüğünü aktifleştirdiğinizde oluşan performans gerileme sorunu düzeltildi.

Artık kullanıcılar depolama şoförlerinde performans problemleri görmediklerini ve işletim sisteminin daha süratli olduğunu doğruladı. Örneğin bir kullanıcı, “Yalnızca NVMe değil, SATA SSD’m bile artık daha süratli. Daha evvelki Windows 11, Windows 10’dan daha yavaş açılıyordu.” halinde bir bildirim yaptı. Ayrıyeten Geri Bildirim Merkezi’nde misal yorumlar var.

Bu düzeltmelerin Şubat 2022 Salı Yaması güncellemesiyle herkese dağıtılacağını tekrar hatırlatalım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu