Teknoloji

Windows 11, Üçüncü Taraf Widget Takviyesi Alabilir

Microsoft, Windows 11 işletim sistemi için Windows Vista’dakine emsal ve “widgets” ismi verilen bir özellik getirmeyi planlıyor. Geçmişte Windows 7 yahut Windows Vista kullandıysanız, gadget yahut widget tabirlerini daha sık duymuş olmalısınız.

Emniyetli kaynaklar daha evvel Microsoft’un üçüncü taraf widget’lar için dayanak eklemeyi planladığını ortaya çıkarmıştı. Görünen o ki üçüncü taraf widget’lar Windows 11 sürüm 22H2 ile birlikte kullanıma sunulacak. Ayrıyeten widget panosunu istediğiniz üzere kişiselleştirebileceksiniz.

İşletim sisteminin mevcut önizleme yahut kararlı yapılarında üçüncü taraf widget’larla ilgili API’ler bulunmadığını not düşelim. Bu da birinci widget takviyesinin en azından birkaç hafta yahut birkaç ay uzakta olduğunu gösteriyor.

Windows 11’in üçüncü taraf widget özelliği, Windows Web Experience Pack’in yeni bir sürümünü gerektirecek ve geliştiriciler, widget’larını Microsoft Store’da yayınlayabilecekler. Bu hareket widget panelini değerli ölçüde geliştirecek, lakin teknoloji devinin Microsoft Store’da listelenmeyen uygulamalara müsaade verip vermeyeceği şimdi muhakkak değil.

Windows widget panosu, Sun Valley 2 güncellemesinin bir modülü olarak ekranın sol tarafına taşınacak. Kullanıcılar, Windows 10 vazife çubuğu için Haberler ve İlgi Alanları widget’ına emsal formda, hava durumu güncellemelerini direkt vazife çubuğunda görebilecekler.

Microsoft’un 2022 yazına kadar Windows 11 sürüm 22H2 “Sun Valley 2” güncellemesini piyasaya sürmesini bekliyoruz. Büyük özellik güncellemesini ayrıyeten misyon çubuğuna sürükle-bırak fonksiyonu eklemesi, Başlat menüsünde iyileştirmeler sunması ve yeni özelleştirme seçenekleri için takviye sunması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu