Teknoloji

Windows 11 Yeni Kullanım Oranı Yüzde 16’nın Üzerinde

Birtakım sıkıntılarına karşın Windows 11 yoluna başarılı bir biçimde devam ediyor üzere gözüküyor. AdDuplex, geçtiğimiz günlerde Ocak ayı kullanım raporunu yayınladı. Son rapordan bu yana geçen 2 ay içinde Windows 11’in kullanım oranının neredeyse 2 katına çıkararak %16,1’e ulaştığı tabir ediliyor. Kasım ayında ise kullanım oranı yüzde 8,6 idi.

Rapor, AdDuplex SDK v.2 içeren uygulamaları ayarlayan yaklaşık 60.000 bilgisayardan toplanan bilgilere dayanıyor. Buradaki yüzdelerin sırf Windows 10 yahut 11’in birtakım sürümlerini çalıştıran toplam aygıt sayısına nazaran olduğunu da belirtelim, Zira sadece bu uygulamalar AdDuplex SDK’ya sahip. Bu, artık Windows 7 yahut 8 üzere eski sürümlerin dikkate alınmadığı manasına geliyor.

Yeniden de bunlar Windows 11 için yeterli sayılar ve Microsoft’un Windows 11’in benimsenmesinin beklenenden çok daha süratli olduğu istikametindeki son açıklamasıyla örtüşüyor. Bu haftanın başlarında şirket, kullanıcıların Windows 11’e Windows 10’a nazaran 2 kat daha süratli yükseltme yaptıklarını ve rastgele bir Windows sürümü için müşteri memnuniyetinin de en yüksek düzeyde olduğunu duyurdu. Birçok Windows 10 bilgisayarın Windows 11 için sistem ihtiyaçlarını karşılamadığını ve olağan formda yükseltme yapamayacağını düşündüğünüzde bunun daha da etkileyici olduğunu söylememiz gerekiyor.

Windows 11’in yanı sıra, Windows 10 21H2 sürümünün de değerli ölçüde büyüdüğünü ve yüzde 12,1 kullanım oranına ulaştığını görüyoruz. Bu, kullanıcıların bilgisayarları Windows 11’i desteklemiyorsa yükseltme yaptıkları sürüm pozisyonunda ve Windows 11’den çok daha küçük bir güncelleme olduğu için iş senaryolarında daha fazla benimsenmesi olası.

En çok kullanılan sürüm ise hala yüzde 28,6 ile Windows 10 sürüm 21H1. Öte yandan, bu Kasım’daki yüzde 36,3’ya nazaran büyük bir düşüş. Bu nedenle kullanıcıların Windows 11 güncellemesini süratli bir halde aldıkları açık. Windows 10 sürüm 20H2 de yüzde 31,8’den yüzde 26,3’e düşmüş durumda. Velhasıl, giderek daha fazla kullanıcı en yeni Windows sürümlerine geçiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu