DonanımOyunTeknoloji

Xbox 20. yıl dönümü: ’20 yıl sonra televizyonlarımız olacak mı?’

20 yıl önce bugün, oyuncular ilk olarak X harfi gibi tasarlanmış yeşil kalpli büyük bir kara kutuya sahip oldular.

Orijinal Xbox, tıknaz denetleyicisiyle (The Duke lakaplı) birleştiğinde Sony ve Nintendo ile rekabet etmek için sahneye çıktı.

Konsol, Halo: Combat Evolved ve Forza Motorsport gibi oyunlara ev sahipliği yapıyordu ve Microsoft’un oyun dünyasında bir etki yaratabileceğini göstermek istedi.

Bu orijinal sürümden bu yana, Xbox konsol ailesi tam da bunu yaptı – küresel olarak yılda tahmini 150 milyar sterlin değerinde bir sektörde önemli bir oyuncu olarak kendini kurdu.

kırmızı ölüm halkaları

Dünyanın en büyük üç konsol üreticisinden biri olmak her zaman sorunsuz olmadı.

BBC Sounds Podcast’e Konuşmak Devam etmek için X’e basın – mevcut Xbox patronu Phil Spencer gülüyor: “Yani, tarihimizi düşünüyorsunuz, anlarımız oldu, değil mi?”

Phil, popüler Xbox 360’ın sahiplerini rahatsız eden “kırmızı ölüm halkaları”ndan “Xbox One’ın piyasaya sürülmesinden hemen sonra yapılması gereken şüphelere” kadar – yine de çalışmak için çok fazla sorunları olduğunu söylüyor.REKLAMCILIK

Ancak bu engebeli zamanlar, şirketin bu dönüm noktasına ulaşmasında büyük rol oynadı. “Hiç şüphe yok ki bu deneyimler bize yardımcı oldu, sanırım her şeyden ders çıkardık” diyor.

“Bazen büyük bir başarı olduğunda, nedenini kestirmek zor. Sanırım bazı yanlış adımların nerede olduğunu bulmak biraz daha kolay – bir şeyler tam olarak plana uygun gitmediğinde.

“Şu anda nerede olduğumuz konusunda harika hissediyorum.”

Bugün Xbox Live – konsolun oynanabilir sürümleri için çevrimiçi hizmetin dünya çapında 90 milyondan fazla aylık kullanıcısı olduğu bildiriliyor .

Xbox’ın en son sürümleri, X Serisi ve S, şirket tarihindeki en hızlı satışlardır – endüstri analistleri tarafından ana rakipleri Playstation 5’in daha fazla sattığını tahmin etmesine rağmen.

Önümüzdeki 20 yıl

Phil, dünyanın dört bir yanındaki oyuncularla ilgili kalmaya çalışmak için önümüzdeki 20 yıla bakarak, çeşitliliğin anahtar olduğunu söylüyor: “Bu, çıktığımız yolculuk için çok önemli.

“Teknolojimizi ortaya koyduğumuz her ürün veya oyunla verdiğimiz kadar kültürümüzü de taşıdığımıza gerçekten inanıyorum. Ekibin kültürü ve yaşadıkları deneyimler, ürettiğimiz ürünlerde kendini gösteriyor.

“Teknoloji endüstrisindeki ayrıcalıklı, yaşlı, beyaz bir erkek olarak, anormal olan ben değilim. Yıllar içinde beni bu konuma getiren birçok ayrıcalık olduğunun farkındayım.

“Dünyada oynamak istediğimiz rolü düşündüğümüzde, ürünlerimizi ve hizmetlerimizi içtenlikle ekibimize yansıtmamız gerekiyor – bundan hiç şüphe yok.”

Phil, bunu başarmaya yardımcı olmak için Microsoft’un çeşitlilik ve katılım hedeflerini halka açık hale getirdiğini söylüyor. Bu, teknoloji şirketleri arasında popüler hale gelen bir hareket – Sony ayrıca bir çeşitlilik ve eşitlik raporu yayınlıyor.

Herhangi bir cihazda herhangi bir oyun

Microsoft , gelecek söz konusu olduğunda ana rakipleri Sony ve Nintendo’ya farklı bir yaklaşım benimsiyor – bu , önümüzdeki yıllarda çok farklı bir oyun ortamı görebileceğimiz anlamına geliyor.

Phil, “Geleneksel pazarlarımızdan bazılarında, son 20 yıla baktığınızda, bir oyun konsoluna 500 sterlin veya yeni bir oyuna 50 sterlin harcayacak insanlar var” diyor.

“Bu, gezegenin sosyal veya ekonomik gerçekleri değil, bu yüzden yaptığımız içeriği nasıl dağıttığımızın çeşitliliğine de ihtiyacımız var.”

Playstation ve Nintendo, insanları en yeni konsollarında oyun oynamaya çekmeye odaklanırken, diskleri ve indirmeleri yüksek bir fiyata satmaya odaklanan birçok özel oyun var.

Microsoft elbette aynı şeyi yapmak istiyor – ancak oyunları birçok cihaza yaymak için çok fazla enerji harcıyor.

Diğer ikisi tarafından üretilen makinelerin yeni Xbox Series X ve S’den daha fazla sattığı bildirildiğinden – Phil, Microsoft’un yaklaşımının doğru olacağını umuyor. “Oyun kitaplığını oluşturan birinin aylık maliyetini düşürebilecek abonelik hizmetimiz GamePass gibi şeylere odaklanıyoruz.

“Oyunları İnternet üzerinden hemen hemen her cihaza dağıtmamızı sağlayan X-Cloud gibi şeylere odaklanıyoruz.

“Bunlar, dünyanın her yerinden içerik oluşturucuların bir araya gelip gezegendeki herkesin oynamasına, bir toplulukla paylaşmasına ve belki de dünyayı istilacı uzaylılardan kurtarmasına izin veren içerik yapma yolculuğunun adımlarıdır!”

Olgunlaşan bir endüstri

Oyunlar son 20 yılda çok değişti ve birçok incelemeyle karşı karşıya kaldı.

Oyuncuları çevrimiçi tacizden korumak, onları bağımlılık yapan oyun mekaniklerinden korumak veya bazı oyunların oyuncuları nasıl para harcamaya teşvik ettiğini görmek olsun, Phil, endüstrinin bir bütün olarak bu sorunlarla yüzleşmeye artık daha hazır olduğuna inanıyor. “Bence bu bir yolculuk, bir varış noktası değil.

“Sektör olarak fırsatlar ve zorluklar hakkında konuşmaktan çekinmememizi seviyorum.”

Microsoft gibi şirketler ve daha geniş oyun endüstrisi, şu anda bu zorluklar hakkında çok fazla konuşmak zorunda.

Dünya Sağlık Örgütü’nün resmi olarak ‘oyun bozukluğunu’ bir hastalık olarak listelemesinden bu yana yaklaşık üç yıl geçti .

Şu anda İngiltere hükümeti, milletvekillerinin daha fazla eylem çağrısı yapmasının ardından oyun içi satın alımları düzenlemeyi düşünüyor – önümüzdeki aylarda insanların Xbox’larında oynadıkları oyunlar için bunun tam olarak ne anlama geldiğine dair bir açıklama bekliyoruz.

Oyun akışı platformları boykotlarla karşı karşıya kaldı ve çevrimiçi istismar ve ayrımcılıkla mücadele etmek için daha fazla araç geliştirmeye çalışıyor .

“Yalnızca hem zorlukları hem de fırsatları tartışıyorsanız güvenilirsiniz ve olgunlaşan, adım atan ve bu konuşmaları yapan bir endüstri görüyorum.

“Müşterilerimizin güvenliği ve güvenliği kim olduğumuzun özüdür, yatırım yapmaya devam edeceğiz ve bunun hakkında konuşmaya devam edeceğiz.”

2041’de konsollarımız olacak mı?

Peki ya 2041 o zaman, 20 yıl sonra mağazalarda yeni Xbox konsollarımız olacak mı? “Biliyor musunuz, 20 yıl sonrasını düşündüğünüzde, televizyonlarımız olacak mı?” gibi sorularla karşılaşıyorsunuz. Phil diyor.

“Çoğu video içeriği artık gezegen genelinde bir telefonda tüketiliyor.

“İnsanların video oyunları oynayacağı çeşitli cihazlar göreceğinizi düşünüyorum.

“Videolarımı ve TV şovlarımı izleyebileceğim ekran sayısı arttı ve bence oyun da aynı şekilde gidecek.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu