Teknoloji

Xiaomi, MIUI 13 Arayüzünü Tanıttı

Xiaomi global Redmi Note 11 serisinin yanı sıra yeni kuşak işletim sistemi MIUI 13’ü milletlerarası pazarlarda kullanıma sunduğunu duyurdu. MIUI’nun aylık etkin kullanıcı sayısı 2021 yılının dördüncü çeyreği prestijiyle 500 milyonu aştı. Yeni kuşak işletim sistemi, kenar çubuğu ve pencere öğeleri üzere kullanışlı özelliklerin yanı sıra daha süratli depolama, daha yüksek art plan süreç verimliliği, daha akıllı sürece ve daha uzun pil ömrü dahil olmak üzere temel tecrübesi düzgünleştirmeye odaklanan çok taraflı yükseltmeler sunuyor. 

MIUI 13, belgelerin aygıtlarda depolanma biçimini yönetmek için sistem seviyesinde yeni bir özellik olan Liquid Storage’ı işletim sistemine ekledi. Klasik aygıtlarda, aygıtlardaki bilgiler daima olarak tekrar yazılır ve depolama alanı vakitle kesimli hale gelir. Bu, sadece 36 ay içinde okuma ve yazma suratını %50’ye kadar yavaşlatır. Tıpkı vakitte uygulamalara ne kadar süratli erişileceğini ve uygulamaların gerekli kaynaklara ne kadar süratli erişeceğini tesirler ve sistemin yavaşlamasına neden olur. MIUI 13’ün Liquid Storage özelliği, parçalanmayı azaltır ve depolanan dataları faal bir biçimde yöneterek okuma ve yazma verimliliğini %60’a kadar artırır. Uzun vadede, birtakım Android işletim sistemlerinin okuma ve yazma suratı 36 ay sonra %50’ye kadar azalırken, MIUI 13 okuma yazma suratını %95’e varan oranlarda koruyarak kullanıcılara daha uzun “yeni” bir tecrübe sunuyor ve aygıtın kullanım ömrünü uzatıyor.

MIUI 13’ün ultra hassas bellek idare özelliği Atomized Memory, RAM verimliliğini yeni bir seviyeye taşıyarak performansı daha da artırıyor. Bu özellik, uygulamaların belleği nasıl kullandığını tahlil ediyor ve tek bir uygulamanın RAM kullanım süreçlerini kıymetli ve değersiz vazifeler olarak ayırıyor. Akabinde tüm kıymetsiz vazifeleri kapatarak uygulamaların sadece o anda kıymetli olan şeyler için belleği kullanmasına imkan tanıyarak performanstan ödün vermeden daha fazla uygulamanın çalışabilmesini sağlıyor.

MIUI 13 ayrıyeten sistem kaynaklarını kullanım senaryolarına nazaran dinamik olarak tahsis eden ve MIUI’yi daha akıcı ve hassas hale getiren Focused Algorithms özelliğiyle birlikte geliyor. Akıllı telefon işlemcileri, Focused Algorithms özelliği olmadan kaynakları tüm uygulamalara nispeten eşit halde dağıtır. Focused Algorithms, faal uygulamaya oburlarının nazaran daha fazla öncelik vererek işlemcinin değerli vazifelere odaklanmasını sağlar ve muhtaçlık duyulan yerde ve vakitte daha yüksek sürate ve daha yüksek performansa erişmeye imkan verir.

MIUI 13’ün bir öbür değerli özelliği ise Smart Balance olarak öne çıkıyor. Performans ve güç tüketimi ortasındaki dengeyi otomatik olarak bulmak üzere tasarlanan özellik, kullanıcıların hareket halindeyken gereksinim duydukları gücü ve suratı elde etmelerini sağlıyor. MIUI 13, Smart Balance toplam pil ömrünü %10’a kadar uzatıyor. 

MIUI 13, temel tecrübe iyileştirmelerinin yanı sıra, tecrübesi özelleştirmeye ve şahsileştirmeye imkan tanıyan yeni özellikleri de beraberinde getiriyor.  

Kullanıcılar, yeni pencere öğeleriyle, akıllı telefonlarını App Vault yahut ana ekranda uygun modüller ve bildirimlerle kişiselleştirebiliyor. Bu pencere öğeleri; bildirimler, yapılacaklar listesi, hava durumu ve daha fazlası üzere mevzularda haberdar olmayı kolaylaştırıyor. MIUI 13, farklı boyutlardaki pencere öğelerini destekliyor. 2×1, 2×2, 2×3, 4×2 ve 4×4 seçenekleri ile kullanıcılar, daha kıymetli bilgileri tek bir pencere öğesine sığdırabiliyor ve pencere öğelerini daha evvel sığmadıkları yerlere yerleştirebiliyor.

MIUI 13’teki öbür bir verimlilik aracı olan Kenar Çubuğu, mevcut uygulamadan ayrılmadan sırf bir kaydırma hareketiyle tüm favori uygulamalara kayan pencereler üzerinden erişmeyi sağlıyor. Bu, birden fazla uygulamayı tıpkı anda açmanın yahut ortalarında süratle geçiş yapmanın daha kolay bir yolunu arayanlar için ülkü bir seçenek oluşturuyor. Kullanıcılar ayrıyeten, kenar çubuğunda 10 adede kadar uygulama ile özelliği özelleştirebiliyor. 

Mi 11 Ultra, Mi 11, Mi 11i, Mi 11 Lite 5G, Mi 11 Lite, Xiaomi 11T Pro, Xiaomi 11T, Xiaomi 11 Lite 5G NE, Redmi Note 11 Pro 5G, Redmi Note 11 Pro, Redmi Note 11S, Redmi Note 11, Redmi Note 10 Pro, Redmi Note 10, Redmi Note 10 JE, Redmi Note 8 (2021), Redmi 10, Xiaomi Pad 5 modelleri MIUI 13’ün birinci versiyonunu 2022 yılının birinci çeyreğinde almış olacak. Öteki aygıtlara sürüm kademeli olarak dağıtılacak. Dağıtım tarihlerini içeren çizelgeyi MIUI web sitesinde bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu