Mobil

Xiaomi nihayet beklenen MIUI 13’ü tanıttı!

Xiaomi bugün birçok duyuruyla dolu büyük bir aktifliğe sahiplik yaptı. Şirketin CEO’su ve kurucu ortağı Lei Jun, sahneyi, gelişmiş saklılık özellikli ve gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip olacak en yeni kullanıcı arayüzü olan MIUI 13‘ün ortaya çıkmasıyla açtı. Ayrıyeten telefonlar, tabletler, TV, akıllı giyilebilir aygıtlar, akıllı konut aygıtları ve XiaoAI sesli asistanı dahil olmak üzere tek bir ağda birden fazla Xiaomi aygıtının daha evvel hiç olmadığı üzere işbirliği yapmasına müsaade verilecek.

Saklılık, akıllı telefon kullanıcıları için çok kıymetli bir tasa, bu nedenle Xiaomi, makul bölgelerde işe yarayabilecek üzere görünse de üç adımlı bir doğrulama süreci uygulayacak. Temel katman yüz tanıma, akabinde kullanıcının kimliğinin filigran okuması ve akabinde “elektronik dolandırıcılık koruması” ismi verilen bir süreçten oluşuyor. Hoş olan kısım ise, kullanıcı yüzünü ayarlayabilir, lakin telefon belden üst her şeyi kaydeder, böylelikle farklı beden yapılarına sahip başka şahısların, emsal bir yüze sahip olsalar bile içeri girmesine müsaade verilmez.

Xiaomi nihayet beklenen MIUI 13’ü tanıttı!

Ayrıyeten, telefon kullanıcısı aramayı kabul etmeden evvel bilgilendirilecek. Xiaomi, MIUI 13 için araçlar ismi verilen yeni bir yazı tipi de getirdi. Harfleri, işaretleri, sayıları kolaylaştıran bir yazı tipi olacak. Xiaomi yazı tipini hem boşluk hem de karakterlerin görünümü açısından daha simetrik hale getirdi.

Görünüş açısından yalnızca yazı tipi değil, renkler de değişiyor. MIUI 13’teki tüm telefonlar, güç verildiğinde yeni duvar kağıdı seçenekleri alacak. Ayrıyeten daha yeterli hizalanacak biçimde yine tasarlanmış çok sayıda widget var. MIUI 13 için bir başka kıymetli değişiklik, başka aygıtlarda kullanılabilirliktir. Xiaomi, az sayıda modeli olmasına karşın tabletler için tasarlanmış MIUI 13 Pad’i geliştirdi. Büyük ekranlarda çalışmak için özel olarak geliştirildi ve Mi Mix Fold’un alıp almayacağına dair bir haber olmasa da, burada vurgunun çoklu misyon olduğu için alması gerektiğini düşünüyoruz.

Şirkete nazaran, özelliği desteklemek için zati 3000’den fazla uygulama geliştirildi. Asıl soru, MIUI 13’ün ne vakit piyasaya çıkacağı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu