Teknoloji

Yaklaşan AM5 LGA-1718 AMD Soketi Ayrıntılandırıldı

AMD’nin masaüstü Ryzen işlemciler için hazırladığı AM5 soketi ve Ryzen 7000 serisi hakkında tüm ayrıntılardan bahsetmiştik. Bildiğiniz üzere Ryzen işlemcilerdeki pinler artık ortadan kalkıyor ve LGA soket yapısına geçiş yapılacak. Alman yayını Igor’sLAB ise artık AM5 ile ilgili yeni çizimler paylaştı.

Igor Wallossek bu sızıntının kaynağını açıklamıyor, lakin çizimler geçen yıl Gigabyte hack’iyle açığa çıkan SP5 EPYC çizimlerine çok benziyor. Renderlara nazaran kilit sistemi birçok istikametten Intel’inkine benzeyecek. Bu düzenek, basıncın eşit biçimde işlemci üzerine dağılmasını sağlıyor ve montaj yapmak çok güç olmayacak.

Igor, soğutma şirketleri için sıkıntılı olarak bildirdiği LGA1700 soketi ile karşılaştırma yaptığında kimi farklar gördü. Art plakanın artık dört ek vidayla Soket Çalıştırma Sistemine (SAM) bağlanacağı söyleniyor. Bu da soğutucunun yalnızca art plaka yerine soketle hizalanmasını ve kenetlenmesini sağlayacak.

AM5 soketinin AM4 soğutma tahlilleriyle uyumlu olacağını zati biliyoruz. Öte yandan Ryzen 7000 “Raphael” işlemcilerde yer alan entegre ısı yayıcının (IHS) büsbütün yenilendiğini görmüştük. Bu bağlamda AMD’nin AM4 işlemcilerle tıpkı kalıp boyutunu koruduğu söyleniyor.

Yeni AM5 LGA-1718 soket 2022 yılının ikinci yarısında Zen 4 mimarili Raphalel yongalarla birlikte piyasaya sürülecek. Ayrıyeten muhtemelen bu sokete sahip AMD 600 serisi yonga setlerini göreceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu