Teknoloji

Yaklaşan Intel Xeon Sapphire Rapids İşlemciye Delid Yapıldı

Intel’in Sapphire Rapids Xeon işlemcileri bildiğiniz üzere şimdi piyasaya çıkmadı. Alman sürat aşırtmacı der8auer ise eBay’den piyasaya sürülmemiş bir Intel Sapphire Rapids işlemci satın almayı başardı ve yongayı modüllerine ayırdı.

Sapphire Rapids CPU’lar hala ambargo altında ve uyumlu bir anakart edinmenin yasal yolu yok. Intel işlemcilerin mühendislik örnekleri piyasaya sürülmeden aylar öncesinde karaborsada basitçe bulunabiliyor. “Xeon vPRO XCC QWP3” olarak etiketlenen örnek 56 çekirdeğe sahip ve sunucular için geliyor. Özel numune test edilmedi ve bu nedenle tam yapılandırması bilinmiyor.

İşlemci, tekrar bir mikroskop altında gösterilen EMIB teknolojisi aracılığıyla dört hesaplama kalıbını (Extreme Core Count-XCC) birbirine bağlıyor. Yonga kalıbının her biri 15’e kadar çekirdeğe sahip olabiliyor ve toplamda 60 çekirdeğe ulaşmak mümkün. Lakin Intel, işlemcinin randımanını korumak için faal çekirdek sayısını 56 ile sınırladı.

Görüntüde gösterildiği üzere Intel Sapphire Rapids Xeon CPU lehimli bir dizayna sahip ve IHS’nin altında yüksek kaliteli sıvı metal kullanıldı. Der8auer, delid süreci için kendi kitini kullandı ve kolay bir formda ısı yayıcıyı çip üzerinden ayırdı. Sonrasında ise dört ünitenin (chiplet) tamamı açığa çıkıyor.

Mavi ekip, şirketin HEDT serisine uzun vakittir beklenen güncellemesi olacak Sapphire Rapids-X serisi üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Bu çipler için belirtilen bir tarih yok lakin bu yılın sonunda piyasaya çıkacağı söylenen 13. Kuşak Raptor Lake masaüstü işlemcilerle birlikte piyasaya çıkmasını bekliyoruz.İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu