Teknoloji

Yaklaşan RX 6950 XT, 2.5 GHz Suratını Aşacak

AMD Radeon RX 6X50 XT serisi ekran kartları son sızıntılara bakılırsa gelişmiş 18 Gbps belleklerle birlikte Nisan ayında çıkış yapacak. Kaç başka GPU modelinin geleceğini bilmiyoruz, lakin birinci bilgiler daima RX 6950 XT ekran kartıyla ilgiliydi.

Greymon55, AMD’nin yenilenen amiral gemisiyle ilgili artık öbür bilgiler yayınladı. Kaynağa nazaran Radeon RX 6950 XT, 2.5 GHz’in üzerinde bir yükseltme suratına sahip olacak. Bu da mevcut hava soğutmalı modele nazaran en az 250 MHz’lik bir fark demek. Sıvı soğutmalı Liquid Edition ile kıyaslandığında ise en az 65 MHz kadar daha süratli olacak.

GPU üreticisi, şimdiye kadar Radeon RX 6900 XT ekran kartlarının üç çeşidini piyasaya sürdü: Navi 21 XTX GPU’lu standart model, Navi 21 XTXH’li sıvı soğutmalı model ve daha sonra birkaç idare heyeti ortağı tarafından piyasaya sürülen hava soğutmalı modeller. Bu noktada yeni RX 6950 XT’nin artırılmış azamî güç ve saatlere sahip bir çip olan XTXH varyantını kullanması bekleniyor.

Şu anda RX 6950 XT’nin sıvı soğutma mı yoksa özel bir sıvı soğutma tahlili mü kullandığı muhakkak değil. Lakin MSI, Gigabyte ve ASUS üzere üretim ortakları bu modeli güçlü soğutma tahlilleri ve yüksek frekans suratlarıyla birlikte desteklemeye hazır olacaktır.

Greymon55 ayrıyeten yenilenen kartın tüm 6900 serisi modellere kıyasla daha da yüksek bir TBP’ye (Tipik Kart Gücü) sahip olabileceğine inanıyor: 350W. Bu da Liquid Edition’un 330W kıymetinden bile daha yüksek ve özgün 6900 XT’den 50W daha fazla.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu