MobilTeknoloji

Yargıtay, Google’a karşı toplu iPhone iddiasını engelliyor

İngiltere Yüksek Mahkemesi, milyonlarca iPhone’un yasadışı olarak izlendiği iddiasıyla Google’dan milyarlarca sterlin tazminat talep eden bir iddiayı reddetti.

Hakim, davacının veri toplamanın bireylere zarar verdiğini kanıtlayamadığını söyledi.

Ancak, tazminat hesaplanabiliyorsa, gelecekteki toplu dava davalarının olasılığını dışlamadı.

Davanın benzer toplu dava davaları için sonuçları olacaktır.

Lord Leggatt kararında, kilit meselenin, birçok insan için “iddianın onu temsili bir eylem olarak getirmeye çalışmak için çerçevelenmiş olması” olduğunu söyledi.

“Davacı, temsil edilen sınıfın her bir üyesi için, Google tarafından o kişiyle ilgili kişisel verilerin herhangi bir haksız şekilde kullanıldığını veya bireyin bir ihlal” yazıyordu.

“Bu konuların kanıtı olmadan, tazminat talebi başarılı olamaz.”

Ancak davacı tarafından kitlesel bir eylem yerine bireysel olarak takip edilmesi halinde davanın “gerçek bir başarı şansı” olduğunu da sözlerine ekledi.

Google, “Bu iddia, on yıl önce gerçekleşen ve o sırada ele aldığımız olaylarla ilgiliydi.REKLAMCILIK

“İnsanlar çevrimiçi ortamda güvende olduklarını bilmek istiyor, bu yüzden yıllardır insanların gizliliğine saygı duyan ve koruyan ürünler ve altyapı oluşturmaya odaklandık.”

‘Acı bir hayal kırıklığı’

Google davası – tüketici hakları grubu eski direktörü Richard Lloyd tarafından getirildi Hangisi? – 2011 ve 2012 yılları arasında, kullanıcılar “izleme” gizlilik ayarını seçmiş olsalar bile, Google çerezlerinin Apple’ın Safari web tarayıcısı aracılığıyla sağlık, ırk, etnik köken, cinsellik ve finansla ilgili verileri topladığını iddia etti.

Etkilenen 4.4 milyon kullanıcı için tazminat istedi. Her bir iPhone sahibi küçük bir ödeme alacak olsa da, Google’ın cezası milyarları bulabilirdi.

Bay Lloyd şunları söyledi: “Yüksek Mahkemenin halkı Google’dan ve yasaları çiğneyen diğer büyük teknoloji şirketlerinden korumak için yeterince şey yapmadığı için acı bir şekilde hayal kırıklığına uğradık.

“Mahkeme bir kez kazansa da, eylemimizin milyonlarca İngiliz’in adil tazminata erişmesinin tek pratik yolu olduğunu kabul etse de, etkilenen herkesin bireysel olarak mahkemeye gitmesi gerektiğine karar vererek bu davaya kapıyı kapattılar”.

Hükümete, tüketici gruplarının veri ihlalleri konusunda harekete geçmesini kolaylaştırmak için adım atması çağrısında bulundu.

Open Rights Group’un yönetici direktörü Jim Killock, “İnsanların büyük veri ihlallerine karşı tazminat aramasının bir yolu olmalı” dedi.

Şu anda, yasal ücretler, bireylerin teknoloji devlerini üstlenmesinin “tamamen mantıksız” olacağı anlamına geleceğini de sözlerine ekledi.

Kitle eylemi emsal

Uzun süredir devam eden dava 2017’de başladı ve Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi’ne taşınmadan önce Yüksek Mahkeme ve Temyiz Mahkemesi’nden geçti.

Başarılı olsaydı, veri ihlalleri için teknoloji firmalarına karşı daha birçok toplu eylemin kapılarını açabilirdi.

Bu tür eylemler, şu anda uzun bir süreç olabilen insanların katılmasını gerektiriyor.

Lloyd – Google davası, devre dışı bırakma davaları için bir emsal oluşturmaya çalıştı; bu, bir temsilcinin milyonlarca kişi adına dava açabileceği anlamına geliyordu.

TikTok, video paylaşım uygulamasının çocukların verilerini bilgilendirilmiş onay olmadan kullandığını iddia eden eski Çocuklardan Sorumlu Komisyon Üyesi Anne Longfield tarafından getirilen benzer bir davayla karşı karşıya . Ve Facebook, kullanıcıların verilerinin uygunsuz şekilde işlendiğini iddia eden bir davaya dahil oldu.

Hukuk firması Stewarts’ın medya anlaşmazlıkları başkanı Emily Cox, şunları söyledi: “Bu karar, İngiltere ve Galler’deki veri gizliliği sınıf eylemlerine taşkın kapaklarının sıkı bir şekilde kapalı kalmasını sağlıyor, büyük teknolojinin rahatlamasına çok ama aynı zamanda tüketicileri de özgür bırakıyor. gizlilik haklarının ihlali için tazminat için geçerli bir yol.”

JMW Solicitors ortağı Nick McAleenan, gelecekteki davaların “sıradan tüketicilerin yasal hakları ve çıkarları ile tüm kişisel verilerimizi işleyen büyük kuruluşlarınkileri” dengelemesi gerektiğini söyledi.

Ve İngiltere’nin teknoloji firmaları ticaret birliği olan techUK, karar aksi yönde olsaydı, “veri kontrolörlerine karşı spekülatif ve can sıkıcı iddialar için kapıyı açacağını” söyledi.

Açıklamada, “Herhangi bir önlemin öncelikle hasara yol açıp açmadığını belirlemeye çalışması gerektiğinin doğru olduğuna inanıyoruz” diye ekledi.

alışveriş kaybı

Google, fiyat karşılaştırma web siteleri arasındaki rekabeti bozduğu için 2017 yılında uygulanan 2,4 milyar avroluk para cezasına ilişkin ayrı bir temyiz başvurusunu kaybetti.

AB’nin Lüksemburg’daki Genel Mahkemesi, Google’ın yasal itirazını reddetti ve cezayı onadı.

Bu davanın baş müştekisi olan Foundem’in CEO’su Shivaun Raff, kararı memnuniyetle karşıladı, ancak şunları ekledi: “Bu, Google’ın on yılı aşkın sinsi arama manipülasyon uygulamalarının neden olduğu önemli tüketici ve rekabet karşıtı zararı geri almıyor.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu