Teknoloji

Yeni Intel NUC 12, 12. Kuşak Masaüstü İşlemcileriyle Gelebilir

Intel’in yaklaşmakta olan Alder Lake NUC bilgisayarına ilişkin olduğu argüman edilen imgeler sızdırıldı. Sızıntılara bakılırsa küçük PC büyük LGA1700 soketiyle birlikte 12. jenerasyon bir işlemci taşıyordu. Şayet bu görseller doğruyu yansıtıyorsa, şirket birinci kere NUC için BGA soketinden yükseltilebilir bir LGA soketine geçiş yapmış olacak.

LGA1700 soketi, kullanıcılara NUC içindeki CPU’yu daha yüksek bir Alder Lake modeline yahut tahminen de gelecekteki bir 13. Kuşak Raptor Lake işlemcisine yükseltme imkanı tanıyabilir. Lakin Intel’in anakart mikrokod güncellemeleriyle potansiyel yükseltme yollarını kilitleme bahtı var. Bu sebeple NUC resmi olarak piyasaya çıktığında neler olduğunu görmemiz gerekiyor.

Öte taraftan anakart bir bir PCIe 4.0 NVMe depolama arabirimi ile birlikte iki DDR4 SO-DIMM bellek yuvasına sahip görünüyor. Bunun sebebi ise DDR5 bellek üretimindeki yaşanan kıymetli üretim problemleri olabilir. Teknik özellikler, geçen Ağustos ayında sızdırılan Intel NUC 12 Enthusiast ile uyumlu görünüyor ve yeni serinin kod isminin Serpent Canyon olması beklenen.

Yeni NUC 12’nin Intel Alder Lake işlemcilerin yanı sıra Xe-HPG DG2 Alchemist ekran kartlarıyla desteklenebileceğinden kelam etmiştik. Ayrıyeten aygıtın Core i5, Core i7 ve Core i9 CPU’ları kullanabileceği bildiriliyor.

NUC 12 Enthusiast için sızdırılan fotoğrafların zamanlamaları, Intel’in birkaç gün içinde düzenleyeceği CES 2022 etkinliğinde birtakım sunumlar yapabileceğini gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu