Teknoloji

Yeni Intel Şoförü, Performans Güzelleştirmesiyle Geldi

Yakın vakitte yayınlanan 30.0.101.1191 sürümlü Intel DCH grafik şoförü, Windows 11 ve Windows 10 aygıtlardaki değerli kimi sıkıntılara tahlil getiriyor. Bu şoför Intel’in 6. jenerasyon yahut daha yeni işlemcisine sahip sistemlere yüklenebilirken, Desktop Window Manager (Masaüstü Pencere Yöneticisi) ile ilgili sıkıntıları çözmeyi amaçlıyor.

Bilmeyenler için Desktop Window Manager, vazife çubuğu simgeleri, uygulama pencereleri, animasyonlar, yüksek çözünürlüklü monitörler ve öteki görsel efektler için kullanılan işletim sisteminde yerleşik bir pencere yöneticisi. Bu özellik Windows’un bir kesimi ve Misyon Yöneticisi sonuçlarınızda “DWM.exe” yahut “Masaüstü Pencere Yöneticisi” olarak görünüyor. İşletim sisteminin grafik kullanıcı arabirimi için hayati ehemmiyet taşıyor ve Windows 10/11’in son sürümlerinde DWM’nin rolü daha da arttığından devre dışı bırakılamıyor.

Bu Windows aracı genelde art planda meselesiz bir halde çalışırken aygıtın süreç gücünü pek fazla tüketiyor diyemeyiz. Lakin Intel şoför paketindeki yahut işletim sistemindeki bir yanılgı yüksek kaynak kullanımına neden olabiliyor. Bu durumda daha fazla RAM ve CPU tüketilirken, Windows 10/11 sürümlerinde kararlılık problemleri yaşanabiliyor.

Microsoft cephesinde Windows 11’in performans sıkıntıları için çalışmalar sürerken, Intel yeni yamayla birlikte Desktop Window Manager’daki (DWM) kritik kararlılık meselelerini büsbütün gidermiş durumda. Bunun yanında şoförle birlikte birtakım oyunlardaki yanlışlar da giderilmişti.

  • Intel Iris Xe grafikli 11. Jenerasyon Intel Core işlemciler: Halo Combat Evolved Anniversary klasik grafik modunda iyileştirmeler yapıldı.
  • Intel Iris Xe grafikli 11. Kuşak Intel Core işlemciler: Battlefield 2042 (DX12) ve FIFA 21’de (DX12) görülen kilitlenme yahut takılma meseleleri.
  • Shadow of the Tomb Raider’da (DX11) görülen küçük grafik anormallikleri.
  • Intel Iris Xe harici grafikler: Rise of the Tomb Raider (DX12) çalıştırılırken görülen kusur iletisi.
  • 6. kuşak Intel Core ve 10. jenerasyon Intel Core işlemciler: Masaüstü Pencere Yöneticisi (DWM) için kararlılık iyileştirmeleri.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu