Mobil

Yeni iPhone’lar SIM Kart Yuvası Barındırmayabilir

2023 yılında çıkacak olan “iPhone 15” ile birlikte, iPhone’larda SIM kart yuvasının bulunmayacağıyla ilgili birtakım haberler ortalıkla dolanıyor. Bu haberlerin ortaya çıkmasından kısa bir müddet sonra, MacRumors da Apple’ın ABD’deki büyük GSM operatörleriyle görüştüğünü ve onlara Eylül 2022’de piyasaya sürülecek olan ve sadece eSIM dayanağı barındıran akıllı telefonlara hazırlanmalarını tavsiye ettiğine dair anonim bir bilgi edindi. Üstelik bu bilgi, Twitter üzerinden paylaştığı muteber Apple sızıntılarıyla tanınan @dylandkt tarafından da doğrulandı.

GSM Arena’nın haberine nazaran, bir akıllı telefondan fizikî SIM kart yuvasını çıkarmanın üretim açısından birkaç avantajı var. Birinci olarak SIM kart yuvasını çıkarma ve yerleştirme düzeneğinin artık üretilmesine gerek kalmayacak ve onun yokluğu, telefonun içerisinde bir ölçü alanın açılmasını sağlayacak. Daha az giriş-çıkış ünitesi de çerçevenin üretimini kolaylaştıracak. Ayrıyeten SIM kart yuvasının olmaması, akıllı telefonun su ve tozu iç kısmından uzak tutmasını da kolaylaştıracaktır.

Şirket, son yıllarda Apple’ın iPhone’lardaki kulaklık girişini kaldırması ve MagSafe aksesuarlarının benimsenmesiyle birlikte, önümüzdeki devirde çıkartacağı iPhone modellerinden fizikî SIM kart yuvasını da kaldırırsa, irtibat noktası olmayan bir iPhone’a bir adım daha yaklaşmış olacak.

iPhone’lar son birkaç kuşaktır eSIM destekliyor lakin fizikî nano SIM yuvası da bulunuyor. Fizikî olan SIM kart dayanağının sonlanması ise şirket ve akıllı telefon dünyası için bir birinci olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu