Teknoloji

Yeni Optik İşlemci, Belli Hesaplamalarda GPU’lardan 100 Kat Daha Süratli

Optik bilgi süreç, Intel ve IBM üzere yeni bir bilgi süreç metodu getirmek için pratik bir yaklaşım arayan birçok teşebbüsün ve teknoloji şirketinin araştırma konusu olmuştur. Bununla birlikte, en yenilikçi tahliller ekseriyetle yeni kurulan şirketlerden tarafından keşfediliyor.

EETimes‘ın raporuna nazaran optik bilgi süreç startup’ı Lightelligence, en şiddetli matematik sorunlarından kimilerini hesaplama konusunda olağan GPU’lardan 100 kat daha uygun performans gösteren bir işlemci geliştirdi. Raporun gösterdiği üzere, Lightelligence’ın Fotonik Aritmetik Hesaplama Motoru (PACE), NVIDIA’nın GeForce RTX 3080’i üzere olağan GPU’lardan NP-complete sınıfında neredeyse 100 kat daha düzgün performans göstermeyi başarmış.

Tüm bunlar bir devreye entegre edilmiş ve 1 GHz frekansında çalışan 12.000 optik aygıt kullanılarak gerçekleştirildi. PACE, emele yönelik olarak Toshiba’nın FPGA’lara dayalı simüle edilmiş makinesiyle kıyaslandı. Ising matematiksel hesaplamasını 25 kata kadar uygunlaştırmak için tasarlanan sistemle kıyaslandığında PACE daha güzel performans gösteriyor. Bu çip, hesaplama için Mach-Zehnder İnterferometrenin (MZI) standart silikon fotonik entegrasyonunu kullanmakta.

Lightelligence’ın bu yaklaşımı yapay zeka ile kıyaslandığında, sadece çok sayıda sorun kümesi kelam konusu olduğunda yarar sağlıyor. Ising üzere hesaplama açısından kıymetli olan bu matematiksel sorun sınıfları ekseriyetle materyal bilimi, termodinamik, biyoinformatik, kriptografi, devre tasarımı, güç şebekesi optimizasyonu ve çok daha fazla alanda kullanılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu