Teknoloji

YouTube İçerik Üreticilerinin Yeni Gelir Kaynağı NFT’ler Olabilir

YouTube CEO’su Susan Wojcicki, birkaç gün evvel yayımlanan bir mektupta şirketin gelecekte içerik üretileri için diğer bir gelir kaynağı olarak NFT’lere giriş yapmak istediğini açıkladı. The Verge’ün haberine nazaran, YouTube CEO’su Susan Wojcicki bu mektubun bir kısmında şunları söz ediyor:

“İçerik oluşturucuların ve hayranların YouTube’daki tecrübelerini güçlendirmeye ve geliştirmeye devam ederken içerik oluşturucuların NFT’ler üzere şeyler de dahil olmak üzere gelişmekte olan teknolojilerden yararlanmalarına yardımcı olmak için her vakit YouTube ekosistemini genişletmeye odaklandık.”

Bu NFT ayrıntısı, Wojcicki’nin YouTube topluluğuna yazdığı ve şirketin yatırım yapmayı planladığı oyun ve alışveriş üzere alanları ve içerik oluşturucuları nasıl desteklemeyi planladığını özetleyen son mektubunun bir kesimiydi. Wojcicki, bilhassa kripto, merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO’lar) ve NFT’lerle ilgili fırsatlara dikkat çekerek YouTube’un Web3’ü bir ilham kaynağı olarak gördüğünü söz etti.

Pek çok platformun yakın vakitte bir NFT özelliğini kullanıma sunduğunu ya da bir NFT özelliği üzerinde çalıştığını düşünecek olursak, YouTube’un bu türlü bir teşebbüste bulunması hiç de sürpriz olmaz. Örneğin Twitter, artık özel bir JPEG’e sahip olan kullanıcılara altıgen bir profil resmi aracılığıyla kendi NFT’lerini sergilemeleri için bir yol sunuyor. Facebook ve Instagram’ın sahibi olan Meta’nın, kullanıcıların sahip oldukları token’ları gösterebilecekleri benzeri bir özellik üzerinde çalıştığı söyleniyor. Bunun birlikte Meta’nın NFT’ler için bir pazar yeri oluşturduğu da argüman ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu